SQLite veri tabanı için ODBC bağlantısı yapılması

Yıllardır tam bir MS SQL fan boyu olarak standalone bile olsa her zaman MS SQL kullanırdım, bu seçimimdeki temel etkenler bağlantı kolaylığı, SQL Management Studio programı ile bulmak istediğin datanın kolayca bulunabilmesi ve az buçuk MS SQL bilgimle bazı durumlara müdahale edebilme ihtimaliydi. Olayın server kısmında ise muhtemelen IT elemanlarının MS SQL’e daha aşina olmasından dolayı her zaman MS SQL ile daha iyi performans almamdı. Son bir yıldır ise standalone olarak SQLite kullanmaya başladım ve gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. MS SQL gibi içini açıp kurcalayabileceğim bir araçtansa hızlı çalışan içinde ne olup bittiğini bilmediğim fakat bir sıkıntıda yedek dosyaya bağlanabileceğim bir veri tabanı hoşuma gitmeye başladı. (Sanırım yaşlanıyorum ve cep telefonunda Androidden Apple geçmeyi düşünmeye başladım). SQLite ile ilgili sıkıntılarım ise excele ODBC ile bağlantı kurmak ve SQL Management Studio programına link yaratabilmekti.
Bu yazıda bu sorunları nasıl bertaraf edebileceğimiz anlatmak istiyorum, bu sorunları çözmek için öncelikle SQLite için bir driver indirmeliyiz fakat şunu söylemeliyim ki internette bu konuyla ilgili nerdeyse hiçbir bilgi yok araştırmam sonucunda Oracle’ın SQLite için bir ODBC driver çözümü sunmadığını farkettim, bulabildiğim tek driver anladığım kadarıyla amatör bir grup tarafından geliştirmiş olan bir driver idi. Bu noktada şu uyarıyı yapmam gerekiyor eğer bu driverı indirirseniz veri tabanınızın başına bir şey gelirse muhatap olarak kimseyi bulamayacaksınız. Öncelikle
http://www.ch-werner.de/SQLiteodbc/
Adresinden kendi sisteminize uygun kurulum dosyasını indiriyorsunuz, ben 64 bit olanını indirdim.

 

Dosyayı indirdikten sonra ODBC data source administrator (64 bit) programını çalıştırıyorsunuz           System DSN sekmesini seçip SQLite3 veri kaynağını seçip configure tuşuna basıyoruz,

 

Database name alanında browse düğmesine basıp SQLite veri tabanımız bilgisayarda nerede bulunuyorsa onu seçiyoruz. Artık OBSC drive’ını kurmuş bulunmaktayız.


Excelden bu veri tabanına ulaşmak için yanda görülen seçeneği seçip SQLite3 datasource bağlantısını seçiyoruz.

 

 

 

 

SQL management linkini kurmak içinde
New linked server seçeneğini seçip fotoğraftaki gibi dolduruyoruz, burada öneli olan provider ve provider string alanlarının doğru doldurulması sonuç olarak veri tabanımızı SQL management studio ya bağlamış olduk.

 

 

 


artık bu bağlantı sayesinde veritabanı ile ilgili sorgularımızı burdan yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir